allcinema.pl

allcinema.pl – biznes, finanse, reklama

Praca i studia dzienne – czy da się je połączyć?

Praca i studia dzienne – czy da się je połączyć?

Rozpoczęcie dorosłego życia po ukończeniu szkoły średniej może być sporym szokiem dla młodych ludzi. Wiele osób chcąc rozpocząć życie na własny rachunek, decyduje się na jednoczesne rozpoczęcie pracy i studiów w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Czy da się to połączyć?

Czas na naukę

Praca i studia dzienne są jak najbardziej możliwe do pogodzenia – jednak należy znaleźć odpowiedni balans, który pozwoli na to, by móc pouczyć się i wypocząć pomiędzy obowiązkami. To bardzo istotne, by nie okazało się, że w związku z obowiązkami zawodowymi młoda osoba zaniedbuje wypoczynek lub naukę. Dobrą wiadomością jest, że wielu wykładowców wspiera studentów pracujących, na przykład zgadzając się na indywidualne zaliczanie zajęć. Jednak uwaga – fakt, że niektórzy z nich się na to godzą nie oznacza, że tak będzie również w Twoim przypadku. Nie zakładaj z góry, że profesorowie z uczelni zgodzą się na indywidualny tok nauczania. W pierwszej kolejności przedyskutuj z nimi taką ewentualność, a dopiero później zdecyduj się na podjęcie jednoczesnego zatrudnienia i studiów.

Kiedy to się uda?

Połączenie pracy i studiów dziennych jest możliwe przede wszystkim w przypadku kierunków, które są średnio wymagające pod kątem nauki. Nie ma bowiem co liczyć na udane połączenie ze sobą pracy na pełen etat i medycyny – ilość materiału, jaką trzeba przyswoić na tym kierunku ledwie pozostawia wolny czas na odpoczynek, a co dopiero na 40 godzin spędzane w pracy zawodowej.

Dlatego też już na etapie wyboru kierunku sprawdź, ile godzin zajęć Cię czeka, a także zastanów się, czy uda Ci się ustawić zajęcia tak, by móc rzeczywiście pojawiać się w pracy choćby co drugi czy trzeci dzień. Jeśli nie – być może uda Ci się podjąć zatrudnienie na mniejszą część etatu na przykład w punktach gastronomicznych. Takie miejsca zazwyczaj charakteryzują się elastycznym grafikiem zajęć, dostosowanym do potrzeb pracowników.

Jaka praca?

Warto nadmienić, że połączenie studiów dziennych i pracy nie uda się w przypadku każdej posady. Ciężko bowiem wyobrazić sobie sukces w przypadku gdy konieczne jest połączenie ze sobą codziennych zajęć na studiach i ośmiu godzin na przykład w biurze. Z reguły ćwiczenia i wykłady oraz konwersatoria odbywają się mniej więcej w godzinach, na które przypada standardowa praca biurowa (8-16 lub 9-17). Z tego względu, takie miejsca nie są raczej najlepszym wyborem – chyba że w grę wchodzi podjęcie zatrudnienia na część etatu i przychodzenie do pracy przed lub po zajęciach. Na takie działanie decyduje się część firm, jednak trzeba liczyć się z tym, że tydzień pracy i nauki będzie naprawdę pełnym wyzwań czasem.

Świetnym rozwiązaniem dla studentów dziennych wydaje się być natomiast gastronomia. W większości tego rodzaju miejsc pracują właśnie studenci (zarówno stacjonarni, jak i zaoczni). Dzięki temu, możliwe jest takie stworzenie grafiku, by wszyscy mogli bez problemu uczestniczyć w swoich zajęciach. Studenci dzienni z chęcią przyjmą pracę w weekendy i popołudniami, natomiast niestacjonarni – z reguły decydują się na zmiany poranne w tygodniu.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *