Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak funkcjonuje nienormowany czas pracy?

14 stycznia 2021 nienormowany czas pracy


Nienormowany czas pracy inaczej jest określany jako czas pracy zadaniowy. Nie znaczy to jednak, że pracownik przez cały czas jest do dyspozycji pracodawcy. Czas pracy oraz zadania, które należy wykonać są ściśle określone. Co jeszcze trzeba wiedzieć o nienormowanym czasie pracy?

Nienormowany czas pracy – co trzeba wiedzieć?

Zadaniowy czas pracy jest wyrażony nie czasem pracy, ale ilością zadań, które musi wykonać pracownik. Trzeba jednak wiedzieć, ze zadania tak muszą być rozplanowane, by pracownik mógł je wykonać w ciągu 8 godzin pracy w czasie 40 godzinnego tygodnia pracy.

Pracodawca ustala czas pracy, który jest niezbędny do wykonania konkretnych zadań. Jednocześnie musi stosować się do norm określonych w prawie pracy.

Zatrudniony, posiadający nienormowany czas pracy, samodzielnie decyduje o rozdysponowaniu powierzonych zadań w czasie. Jest to bardzo wyjątkowy charakter pracy, który nie dotyczy wszystkich zadań oraz nie sprawdza się na wszystkich stanowiskach.

Dla kogo jest zadaniowy tryb pracy?

Nienormowany czas pracy przeznaczony jest dla wszystkich tych zawodów, w których praca nie polega wyłącznie na działaniach, które można podjąć w siedzibie firmy. Nienormowany czas pracy bardzo często dotyczy przedstawicieli handlowych, listonoszy, akwizytorów czy zawodów, w których bardzo trudno jest podać przybliżony czas ukończenia zadania, jak dziennikarze, twórcy.

Ich praca kończy się w momencie, gdy zostanie uzyskany oczekiwany efekt. Dziennikarz napisze zamówiony tekst. Listonosz rozniesie pocztę, a handlowiec spotka się z określoną liczbą potencjalnych kontrahentów.

Dla osób pracujących w nienormowanym czasie pracy ważne jest rozpoczęcie i zakończenie danego zadania. Tylko od nich zależy ilość czasu, którą muszą przeznaczyć na dane zadanie.

Nadgodziny – czy istnieją w nienormowanym czasie pracy?

Zadaniowy system pracy nie wyklucza możliwości wypłaty wynagrodzenia za prace w nadliczbowym czasie pracy. Istotne jest określenie czasu pracy, który jest niezbędny do wykonania konkretnego zadania. W sytuacji, gdy okaże się, ze wykonanie tego zadania jest niemożliwe w wyznaczonym czasie pracownikowi przysługuje wypłata wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zalety i wady zadaniowego czasu pracy

Nienormowany czas pracy ma wiele zalet, z których korzystają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Pracodawca nie musi kontrolować, czy pracownik w odpowiedni sposób wykorzystuje czas pracy. Efekty są wystarczającym dowodem na solidne wykonanie zadania.

Dla pracownika największą zaletą jest samodzielne zarządzanie czasem pracy. Jest to sytuacja komfortowa dla osób, które sprawnie zarządzają swoją pracą, są w stanie wykonać ją szybko i dobrze, dzięki temu zyskują dodatkowy czas, w którym nie są zobowiązani do siedzenia w siedzibie firmy.

Nie jest to jednak system pracy, w którym wszyscy czują się dobrze. Część osób nie umie pracować samodzielnie. Są to pracownicy, którzy lubią ustalone ramy, których mają się trzymać i powierzone zadania lepiej wykonują w ośmiogodzinnym systemie pracy.

Biura tłumaczeń

Redakcja allcinema.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach związanych z dotarciem do klienta w biznesie. Dzielimy się wiedzą z zakresu mediów, marketingu oraz finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Biura tłumaczeń
Nowoczesne akcesoria łazienkowe
portret

Jesteś zainteresowany reklamą?