Jak znaleźć pracownika? Najlepsze porady

Jak znaleźć pracownika? Najlepsze porady

Każdy właściciel firmy, czy też inaczej pracodawca, doskonale wie, że siłą jego przedsiębiorstwa są ludzie. Pracownicy, którzy mają odpowiednie doświadczenie, wiedzę, a także predyspozycje do tego, aby w maksymalnie najlepszy sposób wykonywać swoją pracę. Problem tylko w tym, że mało który przedsiębiorca wie, jak znaleźć pracownika o podobnych cechach. W jaki sposób najlepiej to robić?

Gdzie szukać pracowników?

Jeśli chce się znaleźć dobrego pracownika, czyli takiego, którego praca będzie miała realny wpływ na jakość funkcjonowania firmy, trzeba najpierw wiedzieć, gdzie w ogóle zacząć szukać. Jest to zdecydowanie najważniejsza sprawa, ponieważ w obecnych czasach metody te znacząco się zmieniły. Gdzie powinno się zatem umieścić ogłoszenie o pracę?

Zdecydowanie najważniejszym miejscem są różnego rodzaju strony ogłoszeniowe, które koncentrują się tylko i wyłącznie na ogłoszeniach o prace. Dzięki odpowiedniej filtracji, ogromnej ilość zmiennych i cech charakterystycznych, można ze swoim ogłoszeniem dotrzeć do bardzo precyzyjnie dobranej grupy odbiorców.
To jednak nie koniec możliwości, ponieważ ogłoszenie o prace dobrze jest udostępnić także w mediach społecznościowych, czy też nawet w prasie. Ostatnim wartym uwagi miejscem jest po prostu urząd pracy, gdzie wbrew pozorom nadal jest całkiem dużo osób chętnych do podjęcia pracy.

Metody rekrutacji

Kolejną sprawą, o której trzeba zdecydować, to czy podejmować się samodzielnych prób szukania pracownika, czy też może wynająć do tego celu agencje, która wszystko zrobi za nas? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego też warto je poznać, zanim dokona się jednej lub drugiej decyzji.
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą wynajęcia do rekrutacji firmy zewnętrznej jest ogromna wygoda. Firma ta otrzymawszy od nas potrzebne informacje i wytyczne, samodzielnie przeprowadza cały proces rekrutacji, z końcową prezentacją potencjalnych pracowników. Niestety takie rozwiązanie ma też wady. Chodzi mianowicie o fakt, że jest to usługa po pierwsze płatna. Dodatkowo firma zewnętrzna, nawet po otrzymaniu bardzo precyzyjnych wytycznych, z racji tego, że nie jest związana z daną branżą i środowiskiem, w którym funkcjonuje firma poszukująca pracowników, może mieć dość spore trudności w znalezieniu odpowiednich osób na konkretne stanowisko. Nie znając specyfiki pracy, często jest to wręcz niemożliwe.
Decydując się na samodzielne szukanie pracownika, liczyć się trzeba z tym, że proces ten może zająć nieco więcej czasu. Z drugiej jednak strony, samodzielne szukanie będzie często dawało znacznie lepsze efekty.

Podsumowanie

Jak zatem widać po powyższym opisie, znalezienie dobrego pracownika nie jest zadaniem prostym. Warto więc dokładnie przeanalizować to, gdzie i jak się go powinno szukać, ponieważ będzie to rzutowało bezpośrednio na jakość funkcjonowania firmy. W przypadku najważniejszych stanowisk warto poświecić temu znacznie większe zasoby czasu oraz pieniędzy, aby zatrudnić jak najbardziej kompetentną i odpowiednią osobę.

Udostępnij