Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Oszczędzanie na etacie – jak skutecznie odkładać pieniądze?

15 stycznia 2021 oszczędzanie na etacie


Większość Polaków pracuje na umowie o pracę, część także na umowach cywilnoprawnych. Czy będąc na etacie, można coś odłożyć? Oczywiście! Jeżeli nie masz jeszcze dużych oszczędności, sprawdź, w jaki sposób zacząć oszczędzać.

Odkładanie pieniędzy niektórym przychodzi bez trudu, natomiast inni mają z tym sporo problemów. Gdy zaliczasz się do tej drugiej grupy, warto dowiedzieć się, jak zacząć swoje oszczędzanie na etacie, aby odłożyć na większe zakupy, remont, wycieczkę lub po prostu na tzw. czarną godzinę. W ten sposób nie trzeba zadłużać się kredytem lub pożyczać pieniędzy od rodziny, gdy konieczne będzie opłacenie jakiegoś wydatku.

Wyznacz swoją kwotę do odłożenia

Najprostszą strategią odkładania pieniędzy jest wyznaczenie z góry takiej kwoty, która można odłożyć, a potem regularne oszczędzanie. Zanim jednak zaczniemy, warto oszacować swój domowy budżet, a w nim swoje comiesięczne wpływy i wydatki. W tym celu można wykorzystać także specjalne formularze i aplikacje do znalezienia online, ale swój budżet można też po prostu wypisać na kartce.

W zależności od możliwości finansowych, oszczędzanie na etacie może oznaczać odkładnie od 100 złotych do nawet ponad 1000 złotych miesięcznie. Każda suma jest dobra, ponieważ razem z nią można budować większą niezależność finansową.

Nawyk oszczędzania szybko wchodzi w krew

Najtrudniej jest zacząć, dlatego na początku odkładanie pieniędzy może być bardziej wymagające niż później, gdy uda się już zgromadzić większą sumę. Jeżeli zaoszczędzona kwota będzie systematycznie rosła, wtedy łatwiej będzie nam dodawać do niej kolejne pieniądze.

Właśnie dlatego oszczędzanie jest najtrudniejsze na starcie, ale potem, w miarę postępu czasu, powinno wejść w krew. Warto o tym pamiętać, gdy pojawia się pokusa wydania zaoszczędzonych środków.

Oszczędzaj każdego dnia

Oszczędzać można nie tylko przez odkładanie pieniędzy, ale również przez swoje codzienne decyzje zakupowe – takie oszczędzanie na etacie również przynosi bardzo dobre efekty, a razem z nimi na koniec miesiąca w kieszeni może pozostać większa suma.

Aby zaoszczędzić jeszcze więcej:
– sprawdzaj aktualne promocje w sklepach i korzystaj z nich jak najczęściej
– przygotowuj tygodniowe menu, aby zakupić od razu wszystko, co potrzebne – wtedy też zredukujesz ryzyko wyrzucania żywności
– zanim zdecydujesz się na zakup czegoś droższego, dobrze przemyśl swoją decyzję, na przykład odłóż ją na parę dni
– zacznij oszczędzać wodę, energię elektryczną, gaz w swoim domu, aby płacić niższe rachunki
– korzystaj z różnych form dofinansowania, na przykład przy remoncie domu

Gdzie trzymać zaoszczędzone pieniądze?

Swoje zaoszczędzone środki najlepiej przechowywać na osobnym koncie bankowym, na przykład na koncie oszczędnościowym. Wtedy można łatwo oddzielić je od tych możliwych do wydania.

Także można zdecydować się na założenie lokaty bankowej, wykupienie obligacji skarbowych. Przy większych sumach warto rozważyć skorzystanie z różnych form inwestycji, na przykład funduszy inwestycyjnych – warto jednak pamiętać, że związane są one z ryzykiem, dlatego nie gwarantują one zysków, a nawet mogą przynieść straty.

Czym jest dewaluacja – wpływ na gospodarkę i finanse osobiste

Redakcja allcinema.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach związanych z dotarciem do klienta w biznesie. Dzielimy się wiedzą z zakresu mediów, marketingu oraz finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

biznes z małym kapitałem
oszczędzanie na etacie

Jesteś zainteresowany reklamą?